Zajímavosti o seriálu

Aktualizováno 26.8. 2010 14:58
Okresní přebor - tabákové výrobky značek Golf a Dubina
Zdroj: TV Nova

Postavy Okresního přeboru běžně pokuřují cigarety Golf a Dubina nebo popíjejí pivo Brigadýr. I když vám tyto rekvizity mohou přijít povědomé a věrohodné, věřte, že existují pouze ve světě seriálu.

Není totiž bez zajímavosti, že:
- Pro potřeby seriálu jeho tvůrci vymysleli sponzora fotbalového klubu Slavoj Houslice – Jatka Matějka. Pro něj museli vyrobit logo, plakáty i propagační materiály, jimiž vyzdobili hřiště i klubovnu.
- Vymyšlené je i pivo Brigadýr s patřičnými etiketami, které popíjejí štamgasti místního hostince, a cigarety Dubina a Golf v patřičných krabičkách. Ty první jsou bez filtru, druhé s filtrem.
- Seriál se natáčel od února do září 2009.
- Exteriéry i interiéry (hřiště, hospoda, dům hlavního představitele atd.) se točily v Lochovicích, vesnici vzdálené cca 40 km od Prahy, a v sousedním Komárově, kde mají postarší sokolovnu.
- Najít hřiště, za nímž by tekl potok nebo říčka (podle scénáře padají fotbalistům míče do potoka) a kde by se kloubila tradice se současností, trvalo dva měsíce.
- Původní hospoda místních fotbalistů byla pro potřeby seriálu přestavěna na klubovnu a kancelář klubu a vybavena odpovídajícím nábytkem, diplomy, společnými fotografiemi a vlaječkami.
- Pivo, které hráči hojně popíjejí, bylo nealkoholické. Kořalku nahrazoval čaj, vodka byla obyčejná voda.
- Speciálně pro seriál byla vymyšlena i značka sportovního vybavení Rapid.
- Natáčení se zúčastnilo několik desítek dalších epizodních postav, včetně několika fotbalových týmů z blízkého i dalekého okolí.
- Herce režisér vybíral cíleně. Museli umět hrát fotbal, museli vědět, co je to ofsajd, atd.
- Na začátku se musel natáčecí plán narychlo předělávat, když filmaře na jaře překvapil nenadálý příval sněhu. Když pak filmaři potřebovali scény se sněhem, muselo se uměle zasněžovat.
- Jako komparzisté byli využíváni především obyvatelé Lochovic a okolí.
- Mužstvo Slavoje Houslice je složeno převážně z režisérových spoluhráčů a bývalých spoluhráčů oddílů Ostrovan Zadní Třebaň a FK Lety, tj. oddílů, kde donedávna sám působil. Vybral si je proto, že chtěl, aby v seriálu hrály fotbal autentické postavy, ne herci.
- To platí i o týmech protihráčů. Slavoj Houslice se pro účel natáčení „utkal" s mužstvy, hrajícími převážně berounský Okresní přebor, konkrétně SJ Lochovice, Horymír Neumětely, SK Praskolesy atd.
- Fotbaloví rozhodčí jsou profesionální rozhodčí, kteří pískají soutěže na této úrovni. Tvůrci kontaktovali Okresní fotbalový svaz, odkud byli rozhodčí delegováni.
 

nova.cz